вівторок, 24 листопада 2015 р.

ТОП-10 винаходів українців, які змінили хід історії. ТОП-10 винаходів українців, які змінили хід історії




10. Рентген
Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

9. Опріснення морської води
Технологію опріснення морської води для пиття розробив професор Одеської державної академії холоду Леонард Смирнов. Заморожена особливим чином морська вода перетворюється в кристали, з поверхні яких можна видалити солі, шкідливі речовини, а також важкі ізотопи водню, які негативно впливають на гени і нервову систему людини.

8. Компакт-диск
Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В'ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.

7. Кінескоп
Йосип Тимченко - людина, яка за два роки до відкриття братів Люм'єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив скачковий механізм «равлик». Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографу, однак його пристрій не був запатентований

6. Електричний трамвай
На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики "для руху залізничних потягів з подачею струму". Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.

5. Гасова лампа
Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехому 1853 році. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти

4. Ракетний двигун і перший супутник Землі
Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

3. Перша пересадка нирки
Юрій Вороний здійснив першу в світі пересадку нирки. Надзвичайно важливо, що в клінічних умовах Вороний довів, що "нирки свіжих трупів у стані оживати і функціонувати при пересадці іншій людині", і що "поза всяким сумнівом трупні органи при пересадці людині не дають якою б то не було специфічної інтоксикації або анафілаксії". Своєю операцією Вороний надовго випередив розвиток трансплантології. У більшості країн світу клінічні пересадки кадаверних нирок почали робити тільки в 50-60-ті роки.

2. Вертоліт
Винахідником вертольоту є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами - горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939-го почалися випробовування гелікоптера VS-300 спочатку на прив’язі, а 13 травня 1940-го конструктор вперше підняв свою машину у вільний політ. Їхній успіх сприяв отриманню першого замовлення від американської армії. Поступово скромна фірма Сікорського перетворилася на потужний концерн, який щороку випускає сотні гвинтокрилів цивільного й військового призначення.

1. Вакцини проти чуми та холери


Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в ряді країн Європи, Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

Цікаві мапи історії України

10 грудня – Міжнародний день прав людини

4 грудня 1950 р. Генеральна Асамблея запропонувала всім державам та зацікавленим організаціям відзначати 10 грудня День прав людини  і посилити свої зусилля в цій сфері. Цей день знаменує прийняття Загальної декларації прав людини в 1948 р., беручи до уваги, що Декларація є важливим кроком вперед на шляху людського прогресу і повинна заслуговувати на увагу у всіх державах.
Щороку 10 грудня міжнародне співтовариство відзначає День прав людини. Саме цього дня у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, яка є основою міжнародних стандартів у сфері прав людини.
На Декларації ґрунтується значна кількість міжнародних договорів з прав людини, які мають обов’язкову юридичну силу і розвиток норм у сфері прав людини у всьому світі. У ній закріплено загальне визнання того, що основні права і основоположні свободи внутрішньо властиві всім людям, є невід’ємними для кожної людини і однаковою мірою застосовні до кожного, і що кожна людина народжується вільною і рівною у своїй гідності і правах. Положення Загальної декларації прав людини стали підваленою понад 80 міжнародних договорів і декларацій з прав людини, величезної кількості регіональних конвенцій з прав людини, національних законів про права людини і конституцій держав.
Успішне здійснення Загальної декларації привело до вступу в силу в 1976 році Міжнародного пакту про цивільні і політичні права і Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права. У них закріплено такі “повсякденні” права, як право на життя, на рівність перед законом, на вільне вираження думок, на працю, на соціальне забезпечення і на освіту. У сукупності з Загальною декларацією ці пакти складають Міжнародний білль про права людини.
  

субота, 21 листопада 2015 р.

21 листопада - знаковий день в історії України

Два роки тому - почалася Революція Гідності, а у 1920 р. Армія УНР відступила на західний берег Збруча, де була інтернована поляками. Це був трагічний фінал трирічної напруженої і драматичної боротьби регулярної української армії за державність, суверенність, незалежність і територіальну цілісність України. 
Одним з українських вояків, що відійшов за Збруч, був старшина штабу Дієвої армії поручик Євген Маланюк, майбутній відомий поет. Приголомшений воєнною катастрофою і відступом армії він написав тоді вірш «Ісход», сповнений болю від поразки, суму від прощання з рідною землею, але водночас наповнений незламною волею і непохитною вірою у правоту своєї справи:

Не забути тих днів ніколи:
Залишали останній шмат.
Гуркотіли й лякались кола
Під утомлений грім гармат.

Налітали зловісні птахи,
Доганяли сумний похід,
А потяг ридав: «На Захід... На Захід... На Захід...»
І услід — реготався Схід.

Роззявляв закривавлену пащу,
П’яний подих нудив, як смерть.
Де ж знайти нам за Тебе кращу
Серцем, повним Тобою вщерть?

21 листопада - День Гідності та Свободи


неділя, 13 вересня 2015 р.

Друга неділя вересня - День пам'яті жертв фашизму




З 1962 року світова спільнота визначила кожну другу неділю вересня
Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму саме тому, що у цьому місяці відзначаються 
дві дати, пов’язані з Другою світовою війною: 
день її початку і день  її повного завершення.



https://youtu.be/8YNvUiWaCiY

пʼятниця, 4 вересня 2015 р.

10 фактів про легендарний фільм «Тіні забутих предків»



4 вересня 1965 року в кінотеатрі «Україна» відбувся прем’єрний перегляд фільму «Тіні забутих предків». Він став знаковим і для історії українського кіно, і для цілого дисидентського руху, який пізніше отримає назву «шістдесятництво»

http://ridna.ua/2015/09/10-faktiv-pro-lehendarnyj-film-tini-zabutyh-predkiv/
https://youtu.be/tQgiQ1RDhZg

четвер, 21 травня 2015 р.


21 травня 2015 року в школі відбудеться акція “День вишиванки”
Просимо всіх небайдужих взяти активну участь у акції.
ДЕНЬ ВИШИВАНКИ
Одягнімо, друже, вишиванки —
Наш чарівний український стрій.
Не для когось, не для забаганки,
А для себе, вірний друже мій.

Одягнімо вишиванки, друже,
Як одвічний предків талісман.
Хай не буде серед нас байдужих
І один в нас буде отаман.

Одягнімо в свята і неділі,
В будень, за потреби, одягнім
І відчуєм — вороги безсилі
Зруйнувати український дім.

Одягнімо вишиванки, друже,
Хай побачить українців світ —
Молодих, відважних, дужих,
У єднанні на сто тисяч літ.

День Героїв або Свято Героїв




День Героїв або Свято Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передовсім, лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, опришків, українських січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.
У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як Свято Героїв.
Саме 23 травня 1938 року в Ротердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця.

В травні поклали своє життя за ідею багато борців . 3 травня 1924 року – головний ідеолог державної самостійності України початку XX століття, один із співавторів ідейних засад українського націоналізму Микола Міхновський; 25 травня 1926 року в Парижі від кулі більшовицького агента загинув головний провідник української національно-визвольної боротьби 1917-21 років Симон Петлюра: 23 травня 1938 року в Ротердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця. 

пʼятниця, 15 травня 2015 р.

БИКІВНЯ: ПАМ’ЯТЬ ЗАРАДИ ЖИТТЯ

Лісовий масив неподалік селища Биківня, нині – північно-східна околиця Києва, є найбільшим в Україні місцем масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, свій останній спочинок тут знайшли від 15 до понад 100 тис. осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних в позасудовому порядку органами НКВС у Києві.
 
 
Як свідчать архівні документи, Биківнянський ліс як об’єкт «спеціального призначення» - місце таємних поховань, використовувався органами НКВС УРСР протягом 1937-1941 років. В архіві столичної міськради зберігається рішення президії Київської міської Ради трудящих від 20 березня 1937 року про виділення земельної ділянки для «спеціальних потреб» НКВС УРСР. Йдеться, про частину лісового масиву –– площею 4,5 га в районі 19-20 кварталів Дарницького лісництва (дані польських військових топографів свідчать, що насправді розмір поховання – 5,3 га). Ця територія була обнесена високим зеленим парканом – 2-3 м. й перебувала під цілодобовою охороною співробітників НКВС.
 
Під прикриттям ночі до Биківнянського лісу звозилися тіла замордованих в київських катівнях НВКС: Лук’янівської в’язниці; внутрішньої в’язниці НКВС по вул. Короленка (тепер – Володимирська); Київського управління НКВС по вул. Р.Люксембург (тепер – будівля Українського інституту національної пам’яті, вул. Липська, 16), але найбільше – приміщення НКВС по вул. Інститутській (нині – Жовтневий палац). Експерти, що досліджували останки жертв, свідчать про те, що більшість із них загинули від пострілу в потилицю або основу черепа. Тіла людей закопували разом із речами, документами, дрібними грошима, які були при них. Завжди в одязі і неодмінно засипались вапном. За даними Галузевого державного СБУ, встановлені прізвища 14 191 осіб, яким були винесені вироки в Києві і які захоронені в Биківні.
 
За іронією долі, злочин комуністів у Биківні був викритий за часів нацистської окупації. У 1941 році німці, за участі представників Міжнародного комітету Червоного Хреста і місцевого населення, провели розкопки в Биківнянському лісі. Інформація про масові радянські поховання в Биківні з’явилася в пресі. Історик Ю. Шаповал стверджує, що німці навіть хотіли увічнити пам'ять жертв, але часу на встановлення пам’ятного знаку їм не вистачило. У 1944, 1971 і 1987 роках в Биківні працювали три радянські спеціальні урядові комісії, кожна з яких приходила до однозначного висновку: в Биківнянському лісі покояться жертви саме нацистських окупантів. І тільки четверта офіційна комісія 1989 року визнала, що в Биківні поховані жертви сталінського режиму. 
 
15 липня 1988-го у Биківні відбувся перший альтернативний мітинг. А вже 1994 року був заснований Биківнянський меморіальний комплекс жертвам комуністичного режиму, який тепер є Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили». Указом Президента України Віктора Ющенка «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років» офіційно встановлено День пам’яті жертв політичних репресій, який щороку відзначається в третю неділю травня. В цей день до Биківнянських могил з’їжджаються сотні людей – родичі загиблих і колишні політв'язні, представники державної та міської влади, громадських організацій і релігійних кіл, звичайні українці, щоб поклонитися праху тисяч безвинно репресованих співвітчизників, помолитися за їхні душі, запалити свічку пам’яті.
 
Пам’ять про невинно убієнних має стати запорукою не повторення подібних злочинів у майбутньому!

Короткометражний фільм за автобіографічним твором Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр»

18 ТРАВНЯ - 71 РІЧНИЦЯ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКИХ ТАТАР



четвер, 9 квітня 2015 р.

Шановні учні, перегляньте відеоролики до теми "Англійські колонії у Північній Америці"!

вівторок, 31 березня 2015 р.

Шановні учні 7 класу, перегляньте відеоролик до теми "Держави Центральної та Східної Європи" та складіть 5 запитань!

https://youtu.be/E-4So-c8RXE

Шановні учні 8 класу, перегляньте відеоролик до теми "Росія наприкінці XVII — у першій пол. XVIII ст." і складіть 3 запитання і 3 твердження!

https://youtu.be/LY8PoEFZ2m0

четвер, 19 березня 2015 р.



МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ

https://youtu.be/OjliLWI4vbc

Історична правда з Вахтангом Кіпіані
https://youtu.be/Lj2bhxsLzx4


19 березня 2015 року – відзначення  85-річчя з дня народження Ліни Василівни Костенко (19.03.1930р.)– відомої української поетеси, майстра поетичної мініатюри, однієї із перших і найвідоміших молодих українських поетів періоду «шістдесятників», культурного і громадського діяча.

четвер, 12 березня 2015 р.

Шановні семикласники !  Для тих хто хоче більше отримати інформації, з теми "Початок польського та литовського володарювання на      українських землях", пропоную скористатися цими посиланнями.

середа, 11 березня 2015 р.

Шановні учні, перегляньте відеоролики до теми "Українське мистецтво другої половині XVII –першої половині XVIІI cт."!
https://youtu.be/ZgTH7nueZlM
https://youtu.be/RfPpaj8_xr0
https://youtu.be/xZ56vKJh4fM
https://youtu.be/_0obCn50GSY
http://www.slideboom.com/presentations/

Шановні учні, перегляньте відеоролики до теми "Український рух" та складіть питання до гри "Впізнай героя"!


Леся Українка

http://youtu.be/B0HfZ_aQ36Y
http://youtu.be/KPgJYyyL9zU
http://youtu.be/_dvgOefnihc

Іван Франко

http://youtu.be/liSCZtXwqBw
https://youtu.be/sToHbw1LLAM

вівторок, 10 березня 2015 р.






9 березня – День народження Т.Г. Шевченка (1814-1861) -українського поета, художника, мислителя

      Кожний великий народ має свої знакові постаті. Для Англії – це Байрон, для Німеччини – це Гете, для Польщі – Міцкевич, для України – Шевченко.

Бо пам’ятайте,
що на цій планеті
відколи сотворив її Пан-Бог,
Ще не були епохи для поетів,
але були поети для епох!


      Ці слова Ліни Костенко засвідчують велич Тараса Шевченка, Поета, Художника й Пророка, який простуючи крізь століття в сьогодення, начебто стає сучасником і співучасником наших діянь.


http://youtu.be/-LWPXpxIlq0




















Шановні шестикласники, перегляньте відеоролик  до теми "Природні умови Італії та виникнення міста Рим"!

Шановні шестикласники, перегляньте відеоролик  до теми "Утворення імперії Александра Македонського"!

http://youtu.be/J8jv2igxgqE
http://youtu.be/c5lnAuv81fU

середа, 4 березня 2015 р.

вівторок, 3 березня 2015 р.

Вся українська спільнота  відзначатиме  200-річчя від дня народження Михайла Вербицького та 150-ї річниці першого публічного виконання національного гімну «Ще не вмерла України і слава, і воля...», яке відбулося 10 березня 1865 року.

Перший в історії тиражований на грамплатівці запис гімну "Ще не вмерла Україна!" Співає Михайло Зазуляк. Студія Columbia, США, 1916  
  Перше виконання Гімну України 9 квітня 1990 року у Львівській Опері. Перше аранжування для оркестру -- Художній керівник та диригент Галицького Симфонічного Оркестру - Ростислав Демчишин.

середа, 25 лютого 2015 р.

Леся Українка

Сьогодні виповнюється 141 рік від дня народження української письменниці та поетеси Лесі Українки. Вона народилася 25 лютого 1871 року в Новоград-Волинському. Справжнє ім'я письменниці і культурного діяча - Лариса Петрівна Косач-Квітка. Вона писала у найрізноманітніших жанрах: поезії, ліриці, епосі, драмі, прозі, публіцистиці. Також працювала в фольклористиці.













неділя, 22 лютого 2015 р.

22 лютого - Прощена неділя


Напередодні Великого посту перед усіма нами відкривається велика можливість покаяння. Прощена неділя дає нам можливість простити один одному наші взаємні провини, і вже тоді ми зможемо сподіватися на прощення від Сина Людського, який має владу на землі відпускати гріхи. На Прощену неділю прощення просять, милосердні справи творять. Цього дня треба обов`язково пробачати, а якщо образа була велика, кажіть: "Бог пробачить". Цього дня людям слід пригадати всі образи спричинені близьким, і вибачитися за них від щирого серця, попросити пробачення за всі скоєні образи, аби очиститись перед Великим постом від усякої скверни. Прощення між рідними і знайомими відбувається увечері, люди говорять один одному: "Пробач мене, якщо я в чому перед тобою винен".

пʼятниця, 20 лютого 2015 р.

День героїв Небесної сотні

Сьогодні Україна вшановує героїв Небесної сотні, які загинули під час подій на Майдані 18-20 лютого 2014 року. Відповідний указ оприлюднено на сайті голови держави. День героїв Небесної сотні в Україні відзначатимуть щорічно 20 лютого.

    У кожного з цих Героїв була своя родина, друзі, якісь невідкладні справи і ... Україна... одна на всіх... Я не знаю, чи прагнув хто з них стати героєм, але ніхто не залишився байдужим, коли батьківщину вкотре розпинали на хресті історії. Всі, як один, стали на її захист, бо хотіли бачити Україну вільною. незалежною, нескореною, європейською державою. За неї, єдину, віддали своє життя.
    Схилімо в жалобі голови перед Героями, які заради торжества справедливості, не пошкодували найдорожчого - власного життя. І нехай пам'ять про загиблих згуртує живих, дасть нам силу, мудрість для побудови вільної демократичної держави попри всі негаразди. Вже не одна Небесна Сотня покинула землю і своїх рідних, але вони не вмирають доти, поки живуть у нашій пам'яті, у наших серцях, тому ми не маємо права їх забути!

 А сотню вже зустріли небеса…
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров’ю перемішана сльоза…
А батько сина ще не відпускав…
Й заплакав Бог, побачивши загін –
Спереду – сотник, молодий, вродливий,
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній – сивий-сивий…
І рани їхні вже не їм болять,
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…

21.02 2014, Людмила Максимлюк